Dacia Lodgy získala jen tři hvězdičky z testů NCAP

Z testů NCAP si levné MPV Dacia Lodgy odneslo jen tři hvězdy. Bohužel si tím pádem vybudoval ne zrovna nejlepší pověst.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Výsledky z nárazových zkoušek, jako takové nedopadly úplně špatně, ale Euro NCAP nehodnotí jen ochranu při nárazu. Dacia Lodgy třeba nemá v základu ESP a za to komisaři Euro NCAP sebrali vozu jednu hvězdičku. Absence předpínačů bezpečnostního pásu u spolujezdce také hodnocení nepřidá.

Jenže ani crash test neproběhl zcela v pořádku. Při čelním nárazu nezůstal prostor pro posádku stabilní, A-sloupek se zbortil a dokonce se posunul o 26 mm dozadu. Rovněž se posunul volant, ale jen o 8 mm nahoru a airbag zabránil kontaktu těla řidiče s volantem. Zbortil se ale i prostor pro nohy řidiče. Bohužel, zde hrozí riziko vážného zranění, například pedál brzdy se posunul o 110 mm proti řidiči. Figurína řidiče zaznamenala i kontakt s tvrdými strukturami palubní desky a sloupku řízení a dobře nedopadla ani ochrana hrudníku spolujezdce, která byla jen průměrná.

Ohrana při bočním nárazu byla celkem slušná, jen hrudník řidiče zaznamenal vyšší zatížení. Horší už to bylo při nárazu na sloup, kdy byla ochrana hrudníku velmi slabá. Dacia Lodgy také propadla při simulaci nárazu zezadu, ochrana krční páteře byla žalostná a hrozí vážné zranění.

Ochrana dětských pasažérů v sedačkách je ucházející a i když nedosahuje na nejlepší výsledky konkurence, v žádném z hodnocených kritérií ochrany dětí Dacia Lodgy nepropadla. Ochrana chodců je ale jen podprůměrná.