Ruská Lada brzy zaútočí

AvtoVAZ je v Rusku bezesporu největší výrobce automobilů. Zároveň jsou prodeje společnosti také nejvyšší. Před krachem ji nedávno zachránila aliance Renault-Nissan.

Podle podmínek dohody, která bude dokončena v polovině roku 2014, proinvestuje francouzsko-japonská aliance 23 miliard rublů a získá v joint-venture většinovou kontrolu 67,13 %, zbytek balíku akcií bude patřit společnosti Russian Technologies. Obě pak dohromady ovládnou 74,5% AvtoVAZu.

Lada se chce soustředit hlavně na domácí ruský trh. Loni se na něm zvýšil odbyt o 40 % na 2,6 milionu jednotek a letos by měl dosáhnout ještě o 300 tisíc aut více. Potenciál růstu je tak stále značný. Rusové navíc bohatnou, podle analýzy banky Sberbank spadá do střední třídy již zhruba 15-30 milionů lidí.

Rusko je nyní na nejlepší cestě stát se největším automobilovým trhem v Evropě do roku 2015.  Ladě by měly pomoci zdroje Renaultu a Nissanu, hlavně těch technických. Všechny tři značky by měly do tří let prodat dohromady 1,4 milionu aut.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Dalším cílem jsou okolní země bývalého Sovětského svazu. V současnosti Lada vyrábí i jeden model přímo od Renaultu: Largus, což je přeznačkovaná Dacia Logan MCV včetně dodávkové verze.